В Україні відбудуться тренінги з кролівництва, де презентують нове видання «Кролівництво – бізнес вихідного дня»
Посібник складено на матеріалах авторського курсу Д. Титаренка і В. Терентьєва, розробленого в 2015-2018 рр. Досвідчені кролівники діляться своїм досвідом, систематизують різні аспекти «пухнастого» бізнесу, вибудовують їх у повний цикл – від задумки і запуску ферми до отримання продукції кролівництва і подальшого переходу до більш розвинених бізнес-проектів.
Анонс за посиланням: https://youtu.be/MvJekKtYm3Q
Чому саме кролик? Яка його основна перевага? «Його м’ясо дієтичне!» – все, що ми пам’ятаємо з дитинства, або колись чули. Аргументів багато, та насамперед кролівникам необхідно їх знати, використовувати при здійсненні продажів, при спілкуванні та брати активну участь у формуванні попиту.
Треба виховувати культуру його споживання: зрозуміти чому воно вважається таким та які його переваги у порівнянні з іншими м’ясними напрямками.
Також сьогодні о кролівництві майже немає актуальної інформації. Чому люди мало купують крольчатину? Тому що існує інформаційний вакуум. За радянських часів, наприклад, їх розводили виключно для отримання шкури, а популяризувати м’ясо стали значно пізніше. Потім з’явилися хвороби та кількість кролівників скоротилася в рази.
Сьогодні майже всі книжки – це «радянська спадщина», що лише передруковується з року в рік під новими обкладинками.
Переваги кролівництва
М’ясо кролика володіє найбільш високим вмістом білка у порівнянні з іншими видами м’яса. Воно одне з найбільш легкозасвоюваних для людського організму. Орієнтуючись на норми вживання білка, можна стверджувати, що для поповнення добової норми білків, кролятини нам потрібно з’їсти менше, наприклад, ніж курки, яловичини, свинини. При цьому ми отримаємо таку ж саму харчову цінність.
Коли ми порушили питання, що ж таке сімейна кролеферма, то відштовхувалися від того, скільки нашій сім’ї необхідно м’яса. Це питання продовольчої безпеки. Ми повинні забезпечити м’ясом себе, а вже потім починати налагоджувати збут.
Найбільшим попитом на сьогодні користується курятина, але за вмістом білка і річний інтенсивності виробництва кролівництво йде з нєю «пліч-о-пліч», і має ще ряд незаперечних переваг.
Кролик може відтворювати потомство шість разів на рік. М’ясо кролика екологічно чисте. Мало хто може це підтвердити без наявності даних аналізів. Але насправді, воно апріорі екологічне. М’ясо молодих кроликів (до 120 днів) має терапевтичні властивості. Оскільки не накопичує в собі продукти «стронцій 90» (Продукти пестицидів в кролячому м’ясі не накопичується до 120 днів). Якщо споживачі знатимуть про цю особливість, вони не будуть вимагати додаткових доказів екологічності.
Кролівництво має певну «юридичну свободу». В Україні, як і в більшості «пострадянських» країнах — це допоміжна галузь тваринництва. Вона не регулюється жорстко з боку держави. Це не заважає, а іноді й допомагає розвитку і розширенню ферми.
Низька конкуренція – ще одна з переваг для початківців. У супермаркетах продається мало кролятини. Ринок слабо розвинений. Є ще свобода та перспективи для розвитку. Наприклад, Україна зараз виробляє менш ніж 20% від загального обсягу виробництва за радянських часів. Люди як і раніше готові його вживати, але як вже казали – відсутня культура його споживання.
З чого ж почати?
Як почати прибутковий бізнес у власному невеликому господарстві (в тому числі на присадибній ділянці) і ще в умовах відсутності або обмеження фінансового ресурсу? Як збільшити свої доходи від кролівництва і як прогодувати свою сім’ю, родичів в цей непростий час? З чого почати, на що звернути увагу, як і де знайти партнерів, як забезпечити прибутковість виробництва?
На ці та багато інших питань відповідає авторський курс «Сімейна кролеферма — бізнес вихідного дня». Курс містить практичні рекомендації, посилання на відеоуроки, майстер-класи практиків, набір документів і матеріалів, необхідних для планування, прогнозування та ведення фінансового обліку.
Авторський курс Дмитра Титаренка та Вадима Терентьєва вперше був представлений під час циклу навчальних тренінгів за підтримки проекту USAID АгроІнвест в рамках навчальної програми з організації та розвитку малого бізнесу на селі із залученням фінансування кредитних спілок у 2015 році.
Отже, чекаємо всіх охочий на тренінгах в новому 2019 сезоні й презентації першого практичного посібника «Кролі – бізнес вихідного дня»: